Centrum Synodos v malebné valašské obci Malá Bystřice
Centrum Synodos v malebné valašské obci Malá Bystřice
+420 605 271 590E-mailobjednavky@synodos-bystricka.cz
Úvod
Chata Alpina
Táborový komplex
Společenská budova
Venkovní posezení
Táborové chatky
Hřiště

Tipy na turistické výlety

Obec Malá Bystřice je malou podhorskou obcí, která se nachází v severozápadní části Vsetínských vrchů, jihovýchodně od údolní přehrady Bystřička v nadmořské výšce 380–841 m n. m. Největším bohatstvím obce je krásná valašská krajina, v níž se střídají lesy, horské pastviny, obydlí a chatové osady. Vrcholy a kopce nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny.

Nejnižším bodem obce je hladina údolní přehrady Bystřička (380 m. — část katastru prochází koncem přehrady) a nejvyšším je Vsacký Cáb (841 m.). Turisticky významný je vrch Santov (620 m.), o kterém se zpívá i ve známé valašské lidové písni (Na Santově kopec, roste tam jalovec).

VODNÍ NÁDRŽ BYSTŘIČKA

VODNÍ NÁDRŽ BYSTŘIČKA

Údolní nádrž na potoku Bystřička se nachází v zalesněném kopcovitém terénu. Přehrada leží 3 km od našeho areálu. V dnešní době slouží jako ochrana před povodněmi, pro sportovní rybaření a v letních měsících pro rekreaci.

VODNÍ NÁDRŽ BYSTŘIČKA

VODNÍ NÁDRŽ BYSTŘIČKA

CÁBSKÉ JEZÍRKO

CÁBSKÉ JEZÍRKO

Cábské jezírko se nachází v katastru obce Malá Bystřice, asi 4 km jihovýchodně od jejího centra v místní části zvané Vaculov.Cábské jezírko se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy, což řadu turistů mýlí a ti pak tuto část Vsetínských vrchů považují za Moravskoslezské Beskydy. K jezírku nevede značená turistická značka ani cyklotrasa, ale pouze lesnická cesta údolím říčky Malá Bystřička.Vzdálenost vzdušnou čarou: 3 km JV z centra obce Malá Bystřice,Pěšky: není značená trasa, na kole: není značená cyklotrasa, autem: dojezd možný jen do obce, GPS souřadnice Loc: 49°23'4.392"N, 18°4'47.047"E

NAUČNÁ STEZKA JANA KARAFIÁTA

NAUČNÁ STEZKA JANA KARAFIÁTA

Naučná stezka je věnovaná Janu Karafiátovi, autorovi pohádkové knihy Broučci. Na 16 panelech stezka představuje historii a přírodu území mezi Valašským Meziříčím a přehradou Bystřička. Je vhodná pro pěší - délka trasy je 14 km.

BAŤOVA NAUČNÁ STEZKA

BAŤOVA NAUČNÁ STEZKA

Je dlouhá přibližně 16 km a na 12 zastaveních představuje přírodní i historické zajímavosti této části Vsacka. Město Vsetín ve spolupráci se slovenskou obcí Pruské přichystalo pro turisty novou naučnou stezku, vedoucí z údolí Jasenice na Vsacký Cáb a k Cábskému jezírku. Stezka byla pojmenována na počest nedávno zesnulého Tomáše Bati, protože vede převážně po lesních pozemcích Baťovy rodiny.

VRCHOL ZÁMČISKO - KLENOV

VRCHOL ZÁMČISKO - KLENOV

Skalní hrad na vrcholu Klenov nad přehradou Bystřička. Na centrálním skalisku jsou dochovány záseky pro ukotvení trámů. Lze jej ztotožnit s hradem Vreuntspergkem písemně doloženým r. 1308. Hrad zanikl požárem na počátku 14. století.

V oblasti jsou vyhledávané horolezecké terény (cvičné horolezecké skály). Pod Klenovem se nachází chráněná louka se vstavačovitými rostlinami pod názvem Louky pod Štípou.

NAUČNÁ STEZKA KLENOV

NAUČNÁ STEZKA KLENOV

Tato naučná, přírodovědně-historická stezka má 10 zastavení, měří 7 km a je pojmenovaná podle skalního masivu Klenov, kolem kterého prochází. Je vhodná pro turisty i cyklisty, v zimě i pro běžkaře. Stezka navazuje na NS Jana Karafiáta.

SVANTOVÍTOVY SKÁLY

SVANTOVÍTOVY SKÁLY

Pod vrcholem Štípa, se nachází přírodní památka - pískovcový skalní útvar nazvaný Svantovítova skála. Tento útvar v délce 60 m tvoří skalní zeď rozdělená do 3 věží: Ploutev (nejvyšší s 12 metry), Svatka a Svatoušek. Dnes jsou tyto skály využívány hojně horolezci. Na jejich povrchu najdeme četné druhy mechů a lišejníků. O samotných skálách koluje mnoho valašských pověstí. Řadu z nich si můžete přečíst v knize od Jana Kobzáně - O zbojníkoch a pokladoch. Jedna z těchto pověstí popisuje příběh 3 zbojníků, kteří měli ve skálách tajnou skříš. Když byli dva z nich zajati vojáky a popraveni v Uhrách, jeden postřelený na útěku už nestihl své zlato vykopat. A to tam leží zakopané dodnes...

KOPEC BÚŘOV

KOPEC BÚŘOV

Búřov je vyhlídková hora, její výška čítá 660 m n. m.. Na jejím vrcholu se nachází horská chata Búřov, zvonička a rozhledna. Celková výška rozhledny je 6 m. Je odtud pěkný výhled na západní výběžek Moravskoslezských Beskyd a radhošťskou oblast Beskyd. Zajímavostí je, že v obdobích dlouhodobého sucha využívají rozhlednu pozemní požární hlídky monitorující lesní porosty.

Kopec Búřov je také místem, kde se nachází SKI areál Búřov. Jsou zde 3 sjezdařské tratě a také trať běžecká.

PUSTEVNY A RADHOŠŤ

PUSTEVNY A RADHOŠŤ

Nejvýznamnější horské středisko v Beskydech, nazvané podle poustevníků. Turistické objekty zde byly stavěny od roku 1891 podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče a jsou památkově chráněny. Stavby Libušín a Maměnka jsou ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

RADHOŠŤ - socha RADEGAST

RADHOŠŤ - socha RADEGAST

Asi najznámější hora Beskyd (1129 m n.m.). Údajně kultovní místo starých Slovanů a místo uctívání boha Radegasta. Radegast byl prý králem Skytů a Gótů, který na začátků 5. století vpadll do Itálie. Tam byl však poražen, zajat a utracen. Polabští a pobaltští Slované jej pak uctívali jako boha, stavěli mu chrámy a pomníky. Radegast bývá uctíván jako bůh plodnosti. Podle pověsti stála na vrcholu Radhoště pohanská modla Radegastova až do příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří ji zbořili a na její místo postavilli dřevěný kříž. Roku 1868 byl z Radhoště odvezen jeden ze základních kamenů pro Národní divadlo v Praze. Nyní na vrcholu hory stojí poutní dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje z let 1896 - 1898. V roce 1924 k ní byl přistavěn dřevěný ochoz a zvonice (rozhledna). Před kaplí stojí kříž a sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931. Ten je také autorem sochy boha Radegasta, která je umístěna na hřebeni hory.

Kaple sv.Cyrila a Metoděje Radhošť

Kaple sv.Cyrila a Metoděje Radhošť

Kaple sv. Cyrila a Metoděje je nejvýše položenou svatyní v naší republice (1129 m). Objekt byl postaven na hranici dvou panství (dnes dvou krajů - Zlínského a Moravskoslezského). Tímto místem prochází evropské rozvodí, voda ze severního okapu tedy teče přes Odru do Baltského moře, z jižního přes Moravu a Dunaj do Černého moře.Turisté, kteří přijdou ke kapli z Pusteven, se často ptají, jestli musí zpět tou samou trasou. Hřebenovku znají všichni, ale ne každý ví, že pod hřeben vede jižním svahem souběžně s ní jiná cesta - tzv. Lesnická naučná stezka. Odbočíme na ni vpravo kousek za horským hotelem Radegast v místě křížení hřebenovky se zeleně značenou trasou a cesta se na hřebenovku znovu napojí těsně před Pustevnami. Cesta není tolik frekventovaná, je ještě stále přírodní (tedy bez asfaltu a žulové drti jako "zrekonstruovaná" hřebenovka) nefouká tam tolik jako na hřebeni, díky vzrostlým stromům nalezneme častěji stín před letním sluncem a ještě se dovíme z informačních panelů mnoho zajímavého.

Stezka v oblacích Pustevny

Stezka v oblacích Pustevny

Vyhlídková stezka na Pustevnách se nachází cca 250 metrů od horní stanice lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Vrcholem stezky je 22 metrů vysoká věž, na které se můžete těšit také na skleněnou vyhlídku. Na věž samotnou Vás dovede přibližně 600 m dlouhý chodník, vedoucí ve výšce mezi stromy. Pozvolně stoupající chodník má také řadu zastavení, na kterých se dozvíte mnoho zajímavostí nejen o přírodě Beskyd, ale i blízkém okolí. Pro výstup můžete zvolit také unikátní 150 metrů dlouhý lanový chodník, který nenajdete nikde jinde v republice.

Dřevěná stezka - Pustevenská ZOO

Dřevěná stezka - Pustevenská ZOO

Naučná stezka o délce 1,5 km je nenáročná (vhodná i pro rodiče s menšími dětmi). Na jednotlivých stanovištích jsou umístěné dřevěné sochy zvířat, které byly vyřezány při dřevařském sympoziu přímo na Pustevnách. Na stezce jsou umístěny v životní velikosti zvířata jako zajíci, rys, jezevce, prasata či medvěd.Na každé zastávce je také vytvořena informační cedule o daném zvířeti. Děti si mohou porovnat velikost své ruky se stopami zvířat, které jsou na cedulích vyznačeny ve skutečné velikosti.Celou stezkou je protkána výzva pro děti. Každé zvíře má připravený úkol, který je zaznačen na cedulích. Splněním úkolu mohou porovnat své síly či schopnosti se zvířaty.Stezka vede lučním porostem, není proto vhodná pro kočárky.
V zimní sezóně je stezka z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Medůvka

Medůvka

Medůvka je skalní útvar nacházející se ve výšce 600 metrů n. m. na hřebeni nad obcí Bystřička v okrese Vsetín, asi 3 kilometry od osady Malá Lhota, která je součástí obce Velká Lhota. Často je využívána pro skalní lezení a patří k nejtěžším moravským pískovcovým skalám. Útvar je tvořen tvrdými křemitými pískovci.

Jarcovská kula

Jarcovská kula

Jarcovská kula je izolovaná pískovcová skála o výšce asi 8 metrů nad levým břehem Vsetínské Bečvy nedaleko obce Jarcová. Říká se, že toto osamělé skalisko upadlo čertovi, který nedaleko stavěl hráz. Vše měl dokončit do doby, než ráno zakokrhá kohout, avšak ten se toho dne probudil dříve a čertovi poslední kámen v letu upadl. Ze skály je pěkný výhled do okolní krajiny a vedou k ní značené turistické trasy i naučná stezka T. G. Masaryka.

Velký Javorník

Velký Javorník

Velký Javorník je nejvyšší vrch Veřovických vrchů. Hora je známým turistickým místem - ročně na Velký Javorník vystoupí asi 30 tisíc turistů. Na jeho vrcholu stojí celoročně otevřená (mimo pondělí) turistická chata s restaurací. Najdete zde také novou rozhlednu s vynikajícím výhledem do širokého okolí. Na vrchol Velkého Javorníka vede několik značených turistických tras a také naučná stezka z Frenštátu pod Radhoštěm.

Ski areál Soláň

Ski areál Soláň

U obce Soláň severně od Velkých Karovic se na východní Moravě v nadmořské výšce 861 metrů rozkládá Ski areál Soláň - Vrchol. Lyžařské středisko uprostřed Vsetínských vrchů nabízí hned sedm technicky zasněžovaných a denně upravovaných sjezdovek v celkové délce skoro 4 kilometry, a je tak největším na Vsetínsku. Na své si tady přijdou jak ti nejmenší, pro které jsou určeny dětské lano a mírný svah, tak milovníci adrenalinu, kteří mohou vyrazit na černou sjezdovku, pojmenovanou příhodně Kamikaze. O hladové žaludky návštěvníků se postarají bufet v Horské chatě Soláňka i bufet Gigula s venkovním posezením, ubytovat se je možné v Horském hotelu Soláň. Samozřejmostí jsou pak lyžařská škola a půjčovna vybavení. Areálem prochází hřebenová trasa ze Vsackého Cábu na Bumbálku a o zábavu tedy budou mít postaráno i běžkaři.

Koupaliště Valašské Meziříčí

Koupaliště Valašské Meziříčí

V letních měsících se ve Valašském Meziříčí otevírá koupaliště s velkým plaveckým bazénem a dětským brouzdalištěm. Mezi hlavní atrakce patří tobogan, skluzavka nebo vodní hřib. Relaxovat a opalovat se můžete na travnatých plážích, lehátka jsou k zapůjčení. Kdo preferuje aktivní trávení volného času, má k dispozici hřiště na volejbal, nohejbal, košíkovou a minigolf. Pro děti je připraveno dětské hřiště.

Přírodní koupaliště Na Stanoch

Přírodní koupaliště Na Stanoch

Areál přírodního koupaliště Na Stanoch najdete v oblasti městyse Nový Hrozekov. Jeho centrem je umelě vytvořené jezero, nebo také "Balaton" či "Kačák", jak ho nazývají místní. Opalovat se a relaxovat je možné na travnatých i písčitých plážích. Dětem je k dispozici dětské hřiště, sportovní nadšenci si mohou zahrát plážový volejbal. Samozřejmostí jsou sociální zařízení, převlékárny a sprchy. Nechybí ani občerstvení. Oblast je oblíbená cyklisty a rybáři. V létě se v areálu pořádá celá řada kulturních akcí a když v zimě jezero zamrzne, je na něm možné bruslit nebo si zaplavat ve vysekaných dírách v ledu. Vstup je ZDARMA.

Další hezké tipy na výlety, které Vám můžeme doporučit, najdete také na